GRUDZIEŃ/STYCZEŃ 30 – 5 (T52/T1) 2024/2025

1. Rośnie popularność kryptowalut w Polsce

W ostatnim czasie Bitcoin osiągnął cenę 106 tys. dol. (a następnie kurs wahał się, to spadając, to znów rosnąc powyżej linii 100 tys. dol., niektórzy analitycy spodziewają się, że cena docelowo w pierwszym kwartale 2025 r. może wynieść 120 tys. dol. Gazeta Wybrocza podaje: „jeśli bitcoin, tak jak złoto, ma być wehikułem wartości (co ma wynikać z ograniczonej podaży bitcoinów), to jesteśmy w zupełnie nowej rzeczywistości”. Co prawda ciężko określić ilu Polaków inwestuje w kryptowaluty, ale według badania firmy konsultingowej Accenture już co trzeci inwestor polskich domów maklerskich w jakiś sposób inwestuje w kryptowaluty.

2. Inflacja pozytywnie zaskakuje w końcówce roku

Inflacja konsumencka w Polsce (CPI) w grudniu 2024 r. wyniosła 4,8% rok do roku. Średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 r. były wyższe o 4,8% niż rok wcześniej i o 0,2% niż w poprzednim miesiącu – podał GUS publikując wstępne dane. Grudniowy odczyt jest wyraźnie niższy do oczekiwań ekonomistów: średnia prognoz zakładała wzrost indeksu CPI do równych 5%. Według szacunków ekonomistów inflacja bazowa w grudniu 2024 r. mogła wynieść około 4,2-4,3% rok do roku w porównaniu do 4,3% miesiąc wcześniej (oficjalne dane NBP poda 16 stycznia).

3. Niemcy kupują coraz mniej aut od Elona Muska

Jak podaje serwis RBB, w 2024 r. w Niemczech sprzedano 33,7 tys. aut Tesli. Tymczasem w 2023 r. firma Elona Muska sprzedała ich niemal 60 tysięcy. Niemiecka sprzedaż Tesli spada, mimo że Elon Musk produkuje w tym kraju swoje pojazdy. Brandenburski zakład firmy ruszył w marcu 2022 r. i wytworzono tam już ponad 400 tys. aut.

4. Współzałożyciel Terraform Do Kwon staje przed amerykańskim sędzią

Były dyrektor ds. technologii usłyszał dziewięć zarzutów, w tym oszustwa związane z papierami wartościowymi, oszustwa telekomunikacyjne, prania pieniędzy i oszustwa towarowego, za swoją rolę w upadku ekosystemu Terra. Współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, stawił się przed amerykańskim sędzią 2 stycznia 2025 r. i nie przyznał się do zarzutów podczas pierwszej rozprawy sądowej byłego dyrektora ds. technologii od czasu jego ekstradycji do USA.

5. Chiny zaostrzają nadzór nad handlem kryptowalutami, wprowadzając nowe przepisy dotyczące rynku Forex

Chińska Państwowa Administracja Walutowa wprowadziła przepisy wymagające od banków w tym kraju monitorowania i sygnalizowania ryzykownych transakcji z udziałem aktywów kryptograficznych. 31 grudnia dziennik South China Morning Post poinformował , że nowe przepisy w Chinach kontynentalnych utrudnią mieszkańcom zakup aktywów cyfrowych. Zgodnie z przepisami banki muszą monitorować i zgłaszać ryzykowne działania związane z handlem walutami. Obejmuje to hazard transgraniczny, banki podziemne i nielegalną transgraniczną działalność finansową obejmującą aktywa kryptograficzne.

6. IRS wydaje tymczasową ulgę w związku ze zmianami metody bazowej kosztów kryptowalut

Amerykańska Służba Podatkowa (IRS) wydała tymczasowe złagodzenie przepisów, które mogłyby skutkować stosowaniem przez posiadaczy kryptowalut na scentralizowanych giełdach dalekiej od ideału metody księgowej. Pierwotna decyzja IRS stwierdzała , że ​​jeśli inwestorzy posiadający aktywa kryptograficzne u brokera CeFi nie wybiorą preferowanej metody księgowej, takiej jak HIFO (najwyższe wejście, pierwsze wyjście) lub konkretnej identyfikacji, broker domyślnie będzie raportował sprzedaż przy użyciu metody FIFO. FIFO, inaczej znane jako „First In, First Out”, jest domyślną metodą obliczania podatku od zysków kapitałowych w USA. Oblicza się ją, zakładając, że najstarsza kupiona kryptowaluta jest sprzedawana jako pierwsza, co zwiększa zyski kapitałowe podatnika.

7. Elon Musk zapowiada zmianę algorytmu X, spotyka się z negatywną reakcją

Elon Musk spotkał się z powszechną krytyką po ogłoszeniu nadchodzących zmian w algorytmie mediów społecznościowych X, które będą promować treści uznawane za informacyjne lub edukacyjne kosztem innych typów treści. Według Muska planowane zmiany są odpowiedzią na „zbyt dużo negatywności” na portalu społecznościowym. Użytkownicy platformy X określili zmianę algorytmu jako formę cenzury i zapytali Muska, kto miałby prawo decydować, co na platformie jest „negatywne”. Nadchodząca zmiana została wprowadzona kilka dni po tym, jak Musk rzekomo usunął funkcje premium z kilku kont w wyniku internetowego sporu o wizy imigracyjne.

8. 19 bilionów dolarów w transakcjach rozliczonych w sieci Bitcoin w 2024 r.

W 2024 r. w sieci Bitcoin rozliczono transakcje o wartości ponad 19 bilionów dolarów, to ponad dwukrotnie więcej niż 8,7 biliona dolarów rozliczonych w sieci w 2023 r., co odwróciło dwuletni trend spadkowy wolumenu transakcji, który rozpoczął się w 2021r. Według danych wiceprezesa ds. badań w Riot Platforms, Pierre’a Rocharda, wolumen transakcji Bitcoin osiągnął szczyt podczas hossy w 2021r., wynosząc około 47 bilionów dolarów, a następnie gwałtownie spadł w 2022 i 2023 roku.

9. Hashrate Bitcoina osiąga najwyższy poziom w historii

Według danych z CoinWarz, 3 stycznia hashrate bitcoina, całkowita moc obliczeniowa zabezpieczająca sieć – osiągnęła nowy rekord wszech czasów, przekraczając 1000 eksahashów na sekundę (EH/s). To prawie dwukrotność hashrate sieci sprzed 12 miesięcy. Według CoinWarz, hashrate Bitcoina w styczniu 2024 r. oscylował wokół 510 EH/s.

10. Ceny kryptowalut na koniec tygodnia

Pod koniec tygodnia Bitcoin kosztował 96 601 USD, Ether 3448 USD, a XRP 2,42 USD. Całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi 3,40 biliona USD, zgodnie z danymi CoinMarketCap. Spośród 100 największych kryptowalut, trzy altcoiny, które w tym tygodniu zanotowały największy wzrost, to DeXe z 59,13%, SPX6900 z 55,02% i Fartcoin z 41,76%.

Źródła: reuters.com, benchmark.pl, bithub.pl, businessinsider.com, bloomberg.com.