KWIECIEŃ 21 – 27 (T17) 2025

1. Nowe dane GUS dotyczące przemysłu

O 2,5% rok do roku wzrosła produkcja przemysłowa w Polsce w marcu, podał GUS. Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5% rdr, lecz wynik ten był poniżej oczekiwań ekonomistów, którzy prognozowali wzrost o 3,6%. Znaczący wzrost odnotowano w przemyśle motoryzacyjnym (9,1% rdr) oraz w produkcji metali (21,3% rdr), podczas gdy górnictwo spadło o 5,9% rdr. Największymi branżami były produkcja spożywcza, motoryzacyjna i energetyka, z czego dwie pierwsze wykazały wzrosty odpowiednio o 3,6%. i 9,1% rdr.

2. Dziura budżetowa największa od lat

Deficyt polskich finansów publicznych wyniósł w 2024 r. aż 6,6% PKB, a dług publiczny wzrósł do 55,3% PKB, podał GUS. To rezultaty zbieżne ze wstępnymi danymi z początku kwietnia. Gdyby nie liczyć pandemii, ostatnio tak duży deficyt, jak w 2024 r., zanotowaliśmy w 2010 r. (7,4%). Dług sektora finansów publicznych (tzw. dług EDP), stanowiący jeden z elementów kryterium fiskalnego z Maastricht, wzrósł w 2024 r. do 55,3% PKB z 49,5% PKB w 2023 roku.

3. W USA rosną ceny ropy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na wypowiedź Donalda Trumpa, że szef Fed Jerome Powell nie zostanie usunięty z tego stanowiska, bo on nie ma zamiaru go zwalniać – informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 64,27 dol., wyżej o 0,94%. Brent na ICE na VI jest wyceniana po 68,06 dol. za baryłkę, po zwyżce o 0,92%.

4. Nowa współpraca InPost

InPost i Vinted podpisały nową, długoterminową umowę partnerską, podał Rafał Brzoska na platformie Linkedin. Dodaje, że InPost będzie obsługiwał dostawy paczek Vinted w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii do końca 2027 roku. Szef InPost wskazał, że umowy, takie jak z Vinted, są kluczowe dla strategii InPost i wzmacniają międzynarodową pozycję grupy, zaś dla Vinted to dostęp do gęstej sieci ponad 82 tys. punktów obsługi paczek.

5. Lidl ogłasza butelkomaty

Sieć Lidl Polska będzie miała butelkomaty we wszystkich swoich sklepach, których jest ok. 900, napisano w komunikacie. To prawdopdobnie pierwsza duża sieć sklepów, która jest już gotowa na październikową zmianę przepisów. Lidl ogłosił też, że „rozpoczyna kampanię edukacyjną na temat zasad zbiórek”. Od kwietnia 2025 roku we wszystkich sklepach Lidl Polska dostępne są butelkomaty, które umożliwiają klientom wygodny zwrot opakowań.

6. Bank Światowy przewiduje wzrost gospodarczy Polski i Europy

Według najnowszego raportu Banku Światowego, tempo wzrostu gospodarczego w regionie Europy i Azji Środkowej może spaść do 2,5% w latach 2025–2026. Głównymi przyczynami są słaby popyt zewnętrzny, spowolnienie w Rosji oraz pogłębiająca się globalna niepewność gospodarcza. Dla regionu Europy Środkowej, w tym Polski, prognozy wskazują na lekkie przyspieszenie wzrostu do 2,7%, jednak utrzymanie tego trendu będzie wymagać głębokich reform i nowych inwestycji.

7. Obniżenie składki zdrowotnej

Senat zatwierdził bez poprawek ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 roku. Obniżenie składki zdrowotnej obniży wpływy NFZ o ok. 4,6 mld zł, które rząd planuje pokryć z budżetu państwa. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa.

8. „China Track”

Rosja i Chiny opracowały system rozliczeń bankowych nazwany „China Track”. Rozwiązanie, jak informuje agencja Reutera, umożliwia prowadzenie wzajemnego handlu z ominięciem zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego. „China Track” oparty jest na mechanizmie nettingowym, który pozwala bankom pośredniczącym bilansować transakcje między importerami i eksporterami bez angażowania systemu SWIFT ani instytucji z państw objętych restrykcjami.

9. Nowe dane o bezrobotnych w Polsce

Zgodnie z opublikowanym raportem stopa bezrobocia w Polsce w marcu wyniosła 5,3%. To wynik zgodny z prognozami ekonomistów, którzy liczyli na lekką poprawę na rynku pracy w porównaniu z lutym. W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,3% do 8,8%. Większość bezrobotnych nadal nie miała prawa do zasiłku.

10. WIBOR leci w dół

WIBOR po wielu miesiącach względnej stagnacji wreszcie zaczął gwałtownie spadać. Tylko od początku kwietnia obniżył się z 5,85% do poniżej 5,5%. Rynek prognozuje, że w najbliższych miesiącach obniżki mogą być jeszcze bardziej gwałtowne. Ekspert wskazuje, że instytucje finansowe spodziewają się, iż WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść już tylko 3,64%. Byłby to spadek aż o 2,21 pkt procentowego w porównaniu z początkiem kwietnia.

Źródła: reuters.com, benchmark.pl, bithub.pl, businessinsider.com, bloomberg.com.