KWIECIEŃ/MAJ 28 – 04 (T18) 2025

1. Cła Donalda Trumpa pobudziły import

O wartość 161 mld 985 mln USD sprowadzono do USA towarów niż ich wyeksportowano w marcu i jest to nowy historyczny rekord — wynika z danych US Census. Raczej szybko się to nie powtórzy, bo od kwietnia obowiązują amerykańskie cła na wszystkie kraje świata, plus ekstra cła na sektor motoryzacyjny. Jednym z argumentów administracji Donalda Trumpa jest wyrównywanie sytuacji związanej z opodatkowaniem VAT, które uderza w importerów.

2. USA łagodzą cła na samochody

Minister handlu USA, Howard Lutnick, zapowiedział we wtorek, że prezydent Donald Trump podpisze jeszcze tego samego dnia rozporządzenie łagodzące niedawno wprowadzone cła na samochody. Zgodnie z nowymi przepisami, z podatku zostaną zwolnione pojazdy zmontowane w USA, w których udział zagranicznych części nie przekracza 15%.

3. Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię

Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66%.

4. Siódmy z rzędu spadek PKB w Niemczech

Wprawdzie w ujęciu kwartalnym niemiecki Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,2%, nieco mocniej od prognoz, to w ujęciu rok do roku doszło do kolejnego spadku. I kwartał 2025 r. jest siódmym z rzędu, w którym roczna dynamika jest ujemna. W ujęciu rocznym PKB (dane odsezonowane) skurczył się o 0,2%. To kolejny, już siódmy z rzędu taki spadek. W poprzednim kwartale również roczna dynamika wyniosła -0,2%. Spadki rozpoczęły się od III kwartału 2023 r.

5. Spadek amerykańskiego PKB

Wstępny odczyt PKB w USA wskazał na spadek 0,3% w I kwartale 2025 r. To gwałtowne spowolnienie z 2,4% zanotowanych w IV kwartale 2024 roku. Do tego słabego wyniku przyczynił się duży wzrost importu, wywołanego obawami firm o wzrost ceł. Rośnie ryzyko recesji w największej gospodarce świata. To pogorszyło niezłe ostatnio nastroje inwestorów. Indeksy giełdowe w USA zanurkowały, w Europie pojawiły się spadki i mocno taniały akcje na GPW.

6. Piętrowe pociągi na polskich torach

PKP Intercity do 17 lipca tego roku oczekuje na ostateczne oferty dotyczące zakupu 42 piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych zdolnych do rozwijania prędkości 200 km na godz. Jak poinformował PAP prezes Janusz Malinowski, rozwiązania te mają w przyszłości zrewolucjonizować krajowy transport kolejowy. Jak wskazał szef PKP Intercity, harmonogram dostaw będzie zależny od propozycji producentów, ale potencjalny czas realizacji zamówienia to 40-44 miesiące od podpisania umowy.

7. Amerykańskie media publiczne bez pieniędzy

Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, mające na celu zatrzymanie finansowania amerykańskiego publicznego radia NPR i telewizji PBS. Administracja zarzuca tym mediom emitowanie politycznie stronniczych treści i określa je mianem propagatorów ideologii „woke”. Decyzja spotkała się z ostrym sprzeciwem zarówno ze strony nadawców, jak i organizacji broniących wolności słowa.

8. Rząd podał stopień wykorzystania miliardów z KPO

W ramach KPO zawartych zostało już ponad 637,7 tys. umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem na kwotę 44 mld 749,5 mln zł, co stanowi 17% całości alokacji KPO, podało Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu z wdrażania średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego. Część dotacyjną wykorzystano w 37,7%, a część pożyczkową w 1,7%.

9. UE zakaże anonimowych kont kryptograficznych i monet prywatnych do 2027 r.

Unia Europejska planuje wprowadzenie kompleksowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), które od 2027 r. będą zakazywać tokenów chroniących prywatność oraz anonimowych kont kryptowalutowych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLR) instytucjom kredytowym, instytucjom finansowym i dostawcom usług związanych z kryptoaktywami (CASP) nie będzie wolno prowadzić anonimowych kont ani obsługiwać kryptowalut chroniących prywatność, takich jak Monero i Zcash.

10. Kursy kryptowalut

Pod koniec tygodnia BTC kosztował 96 615 USD, ETH 1835 USD, a XRP 2,20 USD. Całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi 3,01 biliona USD, zgodnie z danymi CoinMarketCap. Spośród 100 największych kryptowalut, trzy altcoiny, które odnotowały największy wzrost w tym tygodniu to Virtuals Protocol (VIRTUAL) z 83,35%, Pudgy Penguins (PENGU) z 33,75% i Monero (XMR) z 22,99%.

Źródła: reuters.com, benchmark.pl, bithub.pl, businessinsider.com, bloomberg.com.