MAJ 05 – 11 (T19) 2025

1. Ropa pikuje po decyzji OPEC+

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku ostro nurkują po tym, jak kraje sojuszu OPEC+ zgodziły się na kolejne znaczne zwiększenie dostaw surowca. Ceny ropy na światowych rynkach spadają po decyzji OPEC+ o zwiększeniu dostaw surowca. Produkcja ropy wzrośnie w czerwcu o 411 tys. baryłek dziennie, co oznacza łącznie 960 tys. baryłek więcej w ostatnich trzech miesiącach. Koszty wydobycia ropy w Rosji przewyższają obecne ceny surowca, co może prowadzić do ograniczenia produkcji z droższych złóż.

2. Związki domagają się weta odnośnie obniżenia składki zdrowotnej

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest, zdaniem szefa NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, niesprawiedliwe. Z tego powodu związki zawodowe apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, o zawetowanie nowelizacji. W Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje z Radą Dialogu Społecznego (RDS) w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw trafiła do podpisu prezydenta.

3. Stagnacja w europejskim sektorze usług

Wskaźnik PMI dla sektora usług w strefie euro okazał się gorszy w kwietniu od pierwotnych prognoz i spadł do najniższego poziomu od pięciu miesięcy, spadł do 50,1 pkt z 51 pkt w marcu. Biorąc pod uwagę także dane z przemysłu, wzrost gospodarczy w eurozonie spowolnił na początku drugiego kwartału po ożywieniu w pierwszych trzech miesiącach roku. Eksperci prognozują, że problemy gospodarcze może mieć zwłaszcza Francja ze względu na niepewność polityczną.

4. USA i Chiny przystępują do rozmów handlowych

Już w najbliższy weekend w Szwajcarii dojdzie do pierwszych od początku wojny handlowej rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Ogłoszenie to, które może zwiastować nadchodzącą zmianę w relacjach obu krajów, padło z ust sekretarza skarbu USA Scotta Bessenta podczas wywiadu telewizyjnego. Obie strony mają wspólny interes w obniżeniu ceł, bo ich obecny poziom to 145% na towary z Chin i 125% na towary z USA, który jest równoznaczny z embargiem.

5. Kandydat na prezydenta sprzedał znany portal

Krzysztof Stanowski z żoną Martą Sosnowską sprzedali część udziałów w Weszlocom. Sam Stanowski pozostał mniejszościowym wspólnikiem i prezesem spółki – pełni tę funkcję od 2017 roku. Do zarządu Weszlocom dołączyli natomiast Radosław Baran (to członek zarządu spółki Bukmacherska zarządzającej platformą bukmacherską Fuksiarz.pl) oraz Rafał Romaniuk z władz agencji marketingowej Arskom Group — podaje serwis Wirtualne Media.

6. Bezrobocie w Polsce – dane

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2025 r. wyniosła 5,2% i była o 0,1 pkt procentowego niższa niż przed miesiącem. Jak poinformował resort, według wstępnych danych bezrobocie spadło we wszystkich województwach, również na terenach, które w ubiegłym roku ucierpiały na skutek powodzi. W porównaniu do kwietnia 2024 r., stopa bezrobocia w kwietniu bieżącego roku nieznacznie wzrosła (o 0,1 pkt proc.).

7. Przełomowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej

W środę po dwudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o ścięciu stóp procentowych w Polsce. Po 19 miesiącach stopa referencyjna NBP od czwartku wynosi 5,25%. Obniżka kosztu pieniądza o 0,50 pkt procentowego jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Prognozowany spadek inflacji w kolejnych miesiącach może pozwolić na dalsze cięcia.

8. Polska ratuje eksport Niemiec

Eksport Niemiec do Polski wzrósł w marcu o 726 mln euro rdr, osiągając wartość 8,7 mld euro, co plasuje Polskę na 4. miejscu wśród odbiorców niemieckich towarów. W ten sposób z okładem zrekompensowaliśmy naszemu zachodniemu sąsiadowi spadek sprzedaży do Chin. Co nawet ważniejsze dla Niemców, zwiększyli sprzedaż do nas niemal tak mocno, jak do USA zaraz przed cłami.

9. Unia szykuje cła na towary z USA za prawie 100 mld euro

Unia Europejska szykuje się do ofensywy celnej, gdyby negocjacje z USA nie poszły w dobrym kierunku. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie potencjalnego nałożenia ceł odwetowych na towary z USA warte aż 95 mld euro. Wśród zagrożonych produktów znalazły się samoloty, samochody, maszyny, a także dobra konsumpcyjne, takie jak whisky, ryby czy orzechy.

10. Węgry zakazują importu mięsa z Polski

Od piątku na Węgrzech obowiązuje zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Wiktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy. Ograniczenie dotyczy też paszy dla zwierząt gospodarskich.

Źródła: reuters.com, benchmark.pl, bithub.pl, businessinsider.com, bloomberg.com.