LUTY/MARZEC 24 – 02 (T9) 2025

1. Dane o inflacji w Europie

„Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 2,5% w styczniu 2025 r.” — informuje europejski urząd statystyczny (Eurostat). O tyle średnio wzrosły w rok ceny w krajach posługujących się walutą euro. Eurostat przypomina, że rok wcześniej ceny rosły nieco szybciej — inflacja wynosiła 2,8%. Najmniejszy problem z cenami ma Dania (1,4%), Irlandia, Włochy i Finlandia (1,7%). Najszybciej ceny rosną na Węgrzech (5,7%), w Rumunii (5,3%) i Chorwacji (5%). Eurostat podał, że ceny w naszym kraju w miesiąc zwiększyły się o 0,8%, a to oznacza roczną inflację na poziomie 4,3%. Plasuje to nasz kraj na piątym miejscu w UE pod względem największej drożyzny.

2. Trump zapowiedział cła na Meksyk i Kanadę

Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że wprowadzenie przez Stany Zjednoczone szerokich ceł na import z Kanady i Meksyku „zostanie wdrożone” po upływie miesięcznego opóźnienia w ich wdrożeniu, czyli już w przyszłym tygodniu. Prezydent stwierdził, że Stany Zjednoczone „były wykorzystywane” przez państwa zagraniczne „w niemal każdej dziedzinie” i powtórzył swój plan nałożenia tzw. wzajemnych taryf celnych. Te według niego miałyby powiązać amerykańskie opłaty nakładane na inne kraje z taryfami i barierami pozataryfowymi nakładanymi przez nie na towary amerykańskie.

3. Nowe dane o bezrobociu

837,6 tys. osób zarejestrowanych było w urzędach pracy jako bezrobotni w styczniu — podał GUS. To o 51,4 tys. więcej niż w grudniu i zarazem o 1,1 tys. mniej, niż szacowało ministerstwo pracy na początku lutego. Oznacza to stopę bezrobocia na poziomie 5,4%, czyli dużo wyższą niż w grudniu (5,1%). Najwyższa stopa bezrobocia jest w woj.: podkarpackim (9,1%), warmińsko-mazurskim (9%) i świętokrzyskim (8%), a najniższa w woj.: wielkopolskim (3,3%), śląskim (3,9%) i mazowieckim (4,2%).

4. Starzejemy się najszybciej w Europie

Według najnowszej publikacji Eurostatu mediana wieku w Polsce w ciągu dekady wzrosła o niespełna cztery lata. Jesteśmy pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Oznacza to, że dziś połowa naszego społeczeństwa ma 43 lata lub więcej, plasuje nas poniżej unijnej średniej. Najgorsze jednak jest to, że w naszym kraju ta liczba będzie rosła już tylko szybciej. To wskazuje na spory problem dla gospodarki.

5. Światowy dług bije rekordy

„Globalne zadłużenie wzrosło o około 7 bln dol. w 2024 r., osiągając poziom 318 bln dol., co stanowi rekord i powód do ostrożności na rynkach finansowych” — pisze Bloomberg, powołując się na Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF). Przewiduje, że w tym roku zadłużenie pozostanie na wysokim poziomie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Francji, Chinach, Indiach i Brazylii. Całkowite zadłużenie jako udział w produkcie krajowym brutto wzrosło po raz pierwszy od czterech lat, co ma związek m.in. ze spowolnieniem gospodarczym.

6. Złoty się umacnia

Złoty zyskuje do dolara i przede wszystkim euro, co oznacza, że rośnie siła nabywcza zakupów za granicą, poprawiają się możliwości inwestycyjne firm i maleje presja inflacyjna w zakresie dóbr importowanych. Ale umocnienie złotego może być problemem dla eksporterów. Przy bieżącym kursie bufor w zakresie rentowności sprzedaży zagranicznej jest już stosunkowo nieduży, ale powodów do bicia na alarm nie ma. Eksport dla zdecydowanej większości firm wciąż powinien być opłacalny. Historia pokazuje, że biznes potrafi dostosować się do umocnienia złotego.

7. Polskie PKB w czołówce europejskiej

Potwierdziły się wcześniejsze wyliczenia o tym, że polski produkt krajowy brutto w czwartym kwartale 2024 r. wzrósł o 3,2% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. To oznacza przyspieszenie w gospodarce, bo w trzecim kwartale PKB urósł o 2,7%, a rok wcześniej dynamika była zaledwie 1-procentowa. Wskazują, że Polska wciąż jest w czołówce wzrostu w Unii Europejskiej. Szybciej rośnie Dania, ale średnia UE to zaledwie 1,1 proc. Z kolei w Niemczech i Austrii gospodarka spowalnia.

8. SEC oddala pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Coinbase

Jak wynika z dokumentów sądowych złożonych 27 lutego, SEC zgodziła się dobrowolnie oddalić wszystkie postępowania sądowe związane z Coinbase i Coinbase Global, co obejmowało wycofanie się z pierwotnego pozwu z czerwca 2023 r. i wniosek o wniesienie apelacji incydentalnej do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych. Nastąpiło to po tym, jak obie strony ogłosiły 21 lutego, że zawarły porozumienie kończące spór prawny.

9. SEC ponownie opóźnia opcje ETF Ether na Cboe

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd po raz kolejny przedłużyła termin podjęcia decyzji o zezwoleniu giełdzie Cboe Exchange na notowanie opcji powiązanych z funduszami ETF opartymi na etherze. Zgodnie z dokumentem regulacyjnym złożonym 28 lutego agencja dała sobie czas do maja na podjęcie ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu lub odrzuceniu obrotu opcjami ETF na Ethereum na giełdzie amerykańskiej. Początkowo Cboe wnioskowało o notowanie opcji ETF na Ether w sierpniu 2024 r., ale SEC poprosiła o dodatkowy czas na podjęcie decyzji w październiku.

10. Kursy kryptowalut

Pod koniec tygodnia BTC kosztował 84 400 USD, ETH 2240 USD, a XRP 2,15 USD. Całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi 2,81 biliona USD, zgodnie z danymi CoinMarketCap. Spośród 100 największych kryptowalut, trzy altcoiny, które odnotowały największy wzrost w tym tygodniu to Story (IP) z 18,08%, Celestia (TIA) z 17,00% i Berachain (BERA) z 16,63%.

Źródła: reuters.com, benchmark.pl, bithub.pl, businessinsider.com, bloomberg.com.