1. Huragan Milton uderzył w Florydę
Huragan Milton dotarł do zachodnich wybrzeży Florydy w Stanach Zjednoczonych jako huragan kategorii 3, przynosząc silny wiatr o prędkości ponad 165 km na godz., groźne tornada i zagrożenie powodziami w większości stanu. Poziom wody w Zatoce Meksykańskiej wzrósł w pobliżu Sarasoty o ponad 2,4 m. Katastrofalne i zagrażające życiu nagłe powodzie, od umiarkowanych do dużych, są spodziewane w centralnej i północnej części Półwyspu Florydzkiego.
2. Polska z najniższym wskaźnikiem dzietności
Jak wynika wynika z danych serwisu Birth Gauge, Polska ma w tym roku najniższy wskaźnik dzietności ze wszystkich europejskich krajów. Z opublikowanych danych serwisu, który śledzi trendy demogragiczne na całym świecie wynika, że dorównuje nam jedynie Hiszpania. Wskaźnik dzietności w 2024 r. w naszym kraju wyniesie 1,12, co oznacza, że na jedną kobietę przypada średnio 1,12 dziecka. To fatalne dane, najgorsze w całej nowożytnej historii Polski.
3. Zmiany w najmie krótkoterminowym
Projekt dotyczący najmu krótkoterminowego mieszkań jest obecnie przygotowywany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski. Z jego wypowiedzi wynika, że planowane jest m.in. wprowadzenie rejestru mieszkań na wynajem terminowy i obowiązek uzyskiwania zgody na taką działalność. Planowane jest także wprowadzenie obowiązku uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej na najem krótkoterminowy.
4. Dołek w kredytach
BIK podaje, że we wrześniu o kredyt starało się 28,5 tys. osób. Rok temu było to ponad 36 tys. wniosków, co oznacza spadek o niemal jedną czwartą. Z drugiej strony rośnie średnia wartość kredytu, o który wnioskują klienci banków. We wrześniu 2024 r. było to przeciętnie ponad 444 tys. zł, czyli o 6,6%. więcej niż rok temu. Eksperci BIK podkreślają, że obserwowany spadek wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe to efekt kończącego się wpływu Programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, który stymulował rynek w drugim półroczu 2023 r. Przewiduje się, że trend spadkowy może się utrzymać w kolejnych miesiącach.
5. Bitcoin wraca do 59 tys. dolarów, a altcoiny stoją w miejscu
Bitcoin spadł poniżej kluczowego poziomu cenowego 60 000 USD. Tymczasem analityk kryptowalut podkreśla, że altcoiny o silnych fundamentach nie odnotowują skoków cenowych z powodu „przeszkód regulacyjnych”. Spadek wartości tego aktywa nastąpił pomimo tego, że październik był historycznie jednym z najlepszych miesięcy dla bitcoina. Tymczasem, jak twierdzi analityk kryptowalut, altcoiny o silnych fundamentach nie zyskują na wartości, ponieważ projekty są ostrożne i wstrzymują się z maksymalizacją przychodów z powodu ciągłej niepewności regulacyjnej.
6. Ubisoft szykuje się do wydania swojej pierwszej gry Web3
Ubisoft, francuska firma produkująca gry wideo, znana z takich tytułów jak Assassin’s Creed, Far Cry i seria gier Tom Clancy, ogłosiła wydanie swojej pierwszej gry wykorzystującej technologię Web3. Ubisoft wkracza na rynek Web3 ze swoją grą Champions Tactics, taktyczną grą RPG wykorzystującą technologię blockchain do tworzenia zasobów będących własnością graczy i unikalnych czempionów.
7. Współzałożyciel Ripple’a przekazuje 1 milion dolarów w XRP na kampanię Harris
Zapisy Federalnej Komisji Wyborczej (FEC) ujawniły, że współzałożyciel i prezes wykonawczy Ripple, Chris Larsen, wpłacił 1 754 815,29 XRP. o wartości 1 miliona dolarów w momencie przekazania darowizny na rzecz kampanii prezydenckiej Harris-Walz 2024. Dokumenty FEC pokazują, że wpłata została dokonana 14 sierpnia 2024 r. na rzecz pro-Harris Future Forward political action committee (PAC). Według reporterki Fox Business Eleanor Terrett jest to pierwszy udokumentowany krypto-wkład w kampanię Harris.
8. Giełda kryptowalut Fairdesk zostanie zamknięta z powodu obaw regulacyjnych
Singapurska giełda kryptowalut Fairdesk ogłosiła niedawno, że zamknie wszystkie swoje usługi 30 listopada 2024 r. Informację tę opublikowano w mediach społecznościowych na platformie X.com, po czym wydano komunikat prasowy. Uruchomiona w 2021 r. Fairdesk była jedną z niewielu giełd zagranicznych obsługujących Stany Zjednoczone i Kanadę. Jej zamknięcie może być dla wielu zaskoczeniem, ponieważ firma na pierwszy rzut oka wydawała się działać normalnie do ogłoszenia z 10 października.
9. OpenAI oskarża Elona Muska o nękanie w dokumentach prawnych
8 października OpenAI złożyło wniosek o oddalenie pozwu Elona Muska przeciwko niemu. Firma zajmująca się sztuczną inteligencją twierdzi, że Musk używa systemu sądowego, aby ją „nękać” w ramach starań o wzmocnienie fortun jego własnej konkurencyjnej firmy, xAI. Musk wniósł pozew przeciwko OpenAI w lutym, twierdząc, że firma odeszła od swoich korzeni „non-profit”. W tym czasie pytania dotyczące potencjalnego przejścia OpenAI na model „for profit”, jak opisano w pozwie, wywołały dyskusje w całej społeczności AI na temat legalności modelu biznesowego OpenAI.
10. Cardano zawiera pierwszy prawnie wiążący kontrakt w Argentynie
Cardano ogłosiło pierwszą prawnie wykonalną umowę w swojej sieci podpisaną w Argentynie i podlegającą jurysdykcji jej sądów. Umowa jest umową pożyczkową między ambasadorami Cardano Mauro Andreolim i Lucasem Macchią na 10 000 Cardano tokenów — wartych 3380 dolarów — płatnych w ciągu czterech miesięcy przy 10-procentowej stopie procentowej. Andreoli i Macchia podpisali również towarzyszący dokument prawny, który stanowi podstawę kluczowych szczegółów pożyczki, w tym blockchain i portfel, z którego korzystano, oraz identyfikator transakcji.
Źródła: reuters.com, benchmark.pl, bithub.pl, businessinsider.com, bloomberg.com.