1. GUS podał najnowsze dane odnośnie bezrobocia
Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła w Polsce równe 5%. Wynik ten jest zbieżny prognozami ekonomistów i ze wstępnym odczytem, który niedawno opublikowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Również w lipcu zanotowano 5%, co oznaczało minimalny wzrost względem czerwcowych 4,9%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się w porównaniu z lipcem, ale rok do roku była mniejsza.
2. Środki z kredytu 0% mogą zostać przesunięte na pomoc dla powodzian
Jeśli będzie podjęta taka decyzja, środki z kredytu 0% zostaną przesunięte na pomoc osobom z terenów poszkodowanych – zapowiedział w poniedziałek rano w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. W rozmowie w Radiu Zet minister Andrzej Domański podkreślił, że kwoty na odbudowę zalanych terenów mogą zostać zmienione. Natomiast nie chciał przesądzać w tej chwili o szczegółach.
3. VW rusza w Polsce z produkcją nowego modelu
Ostatnio w Niemczech dużo się mówi o planach gigantycznych zwolnień w koncernie Volkswagen, a niewykluczone są nawet zamknięcia nierentownych fabryk. Słynny koncern przeżywa bardzo trudny czas w swojej ojczyźnie. Wygląda jednak na to, że problemy na razie nie dosięgają polskiego oddziału. Spółka Volkswagen Poznań poinformowała w środę, że w poznańskim zakładzie rozpoczęła się seryjna produkcja hybrydowego Caddy. Do tej pory Caddy był dostępny w wersji z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym.
4. Polska i pięć innych krajów domaga się działań w sprawie Temu i Shein
List został udostępniony dziennikarzom w Brukseli przed posiedzeniem ministrów ds. konkurencyjności. Apel do KE wystosowały Niemcy, które poparła Polska, Francja, Holandia, Austria i Dania. Kraje te zwróciły uwagę, że wiele produktów wytworzonych w krajach trzecich i dostarczanych do konsumentów w UE bezpośrednio za pośrednictwem platform sprzedażowych nie spełnia wymogów UE. W liście wprost wskazano na Temu i Shein, które zostały zaklasyfikowane już wcześniej przez KE jako tzw. bardzo duże platformy internetowe. Oznacza to, że oba serwisy muszą przestrzegać zapisów Aktu o usługach cyfrowych (DSA) regulującego m.in. obrót online nielegalnymi produktami.
5. Joe Biden zapowiedział dalszą pomoc dla Ukrainy
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy wartą ponad 8 mld dol. Amerykańska pomoc zawiera wykorzystanie bomb kierowanych precyzyjnego rażenia w celu poprawienia zdolności sił ukraińskich do ataków dalekiego zasięgu. Joe Biden nie ogłosił natomiast, że Waszyngton pozwoli Ukrainie używać amerykańskich rakiet do uderzania w cele znajdujące się głębiej w Rosji.
6. 700 mln zł rezerw trafi do TVP i Polskiego Radia
Komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Finansów z 25 września, który dotyczył zmiany przeznaczenia 700 mln zł z rezerw celowych zaplanowanych w budżecie na 2024 r. Jak powiedział przewodniczący komisji Janusz Cichoń (KO), przekierowane pieniądze trafić mają do „Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji oraz Polskiego Radia S.A. w likwidacji i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia S.A. w likwidacji w celu zapewnienia kontynuowania dofinansowania ustawowych zadań związanych z realizacją misji publicznej w 2024 r., określonej w artykule 21 ustawy o radiofonii i telewizji”.
8. Wzrost wartości akcji Meta zwiększa wartość netto Zuckerberga do 201 mld dolarów, co daje mu czwarte miejsce na świecie
Przedsiębiorca technologiczny Mark Zuckerberg jest obecnie czwartym najbogatszym miliarderem na świecie z majątkiem netto wynoszącym 201 miliardów dolarów po zmianie nazwy Facebooka na Meta w październiku 2021 r. i ekspansji na sprzęt metawersum i sztuczną inteligencję. W chwili pisania tego tekstu akcje Meta są wyceniane na około 570 USD za sztukę.
9. Założyciel Binance CZ wychodzi na wolność z więzienia w USA
Założyciel i były dyrektor generalny Binance, Changpeng „CZ” Zhao, wyszedł na wolność z federalnego więzienia w Stanach Zjednoczonych 27 września po odbyciu czteromiesięcznego wyroku za naruszenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), powiedział rzecznik Federalnego Biura Więziennictwa Stanów Zjednoczonych. CZ przyznał się w listopadzie do zarzutów federalnych za brak wdrożenia odpowiednich kontroli AML na Binance, największej giełdzie kryptowalut na świecie pod względem dziennych wolumenów obrotu, zgodnie z oświadczeniem Departamentu Sprawiedliwości USA z 21 listopada. Zrezygnował również ze stanowiska dyrektora generalnego Binance.
10. Kamala Harris w końcu przerywa milczenie na temat kryptowalut
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris złożyła swoje pierwsze publiczne oświadczenie na temat kryptowalut podczas swojej kampanii wyborczej w USA . W komentarzach wygłoszonych podczas zbiórki funduszy na Wall Street Harris obiecała zachęcać do inwestowania w sztuczną inteligencję i aktywa cyfrowe. „Będziemy współpracować, aby inwestować w konkurencyjność Ameryki, inwestować w przyszłość Ameryki. Będziemy wspierać innowacyjne technologie, takie jak AI i aktywa cyfrowe, jednocześnie chroniąc naszych konsumentów i inwestorów” – powiedziała Harris podczas zbiórki funduszy na Manhattanie.
Źródła: reuters.com, benchmark.pl, bithub.pl, businessinsider.com, bloomberg.com.